logo

Blog Brokera Ubezpieczeniowego

Jeśli chcecie poruszyć jakiś temat ubezpieczeniowy napiszcie do nas!

Propozycje przesyłajcie na adres: – blog@wtb.com.pl

Gospodarstwa rolne są dziś w coraz większym stopniu zmechanizowane. Maszyny i urządzenia rolnicze czynią pracę na roli łatwiejszą i pozwalają zwiększyć jej wydajność. Ze względu na ich ogromną wartość rolnicy powinni rozważyć różne formy ubezpieczeń, zabezpieczając się w ten sposób przed ewentualną naprawą, lub stratami wynikającymi ze zniszczenia mienia cudzego. Tym bardziej, że polisa Agrocasco, jest stosunkowo tanią polisą.

 

POLISA AGROCASCO

Wiosna i lato to gorący okres w rolnictwie. Dosłownie i w przenośni. To zwiększone ryzyko przed pożarami, ale i inne zagrożenia, jakie prace polowe stwarzają dla majątku rolnika. Poruszające się po drogach publicznych kombajny i inne maszyny rolnicze stwarzają przecież zagrożenie dla osób trzecich.

Decydując się na zakupu polisy Agrocasco warto korzystać z rad ekspertów, zwłaszcza brokerów ubezpieczeniowych, którzy z jednej strony doradzą najlepszy wybór towarzystwa uwzględniając wysokość składki i zakres ochrony, a z drugiej wezmą odpowiedzialność za takie przygotowanie umowy, która zapewni bezproblemowe uzyskanie należnego odszkodowania.

- Kombajny i maszyny samobieżne oraz inne maszyny rolnicze powinny być ubezpieczone co najmniej od zdarzeń losowych, jakie mogą wystąpić podczas prac żniwnych w szczególności od ognia. – mówi Tomasz Witkowski prezes zarządu Kancelarii Brokerskiej WTB - Dla kombajnów oraz maszyn samobieżnych rekomenduję zawarcie polisy Autocasco lub równoważnej co do zakresu polisy typu Agro Casco. Obie dają ochronę jaką posiadają zwykłe samochody. – dodaje.

Ekspert przestrzega jednak o dokładne czytanie warunków umów. Niektóre bowiem zakłady ubezpieczeń pomimo tego, że robią polisę AC na kombajny, w umowach zawierają zastrzeżenie, że wyłączona jest odpowiedzialność za szkody powstałe podczas prac polowych.

- To nie jest pomyłka – podkreśla Tomasz Witkowski i dalej poleca - Należy o tym pamiętać i zawrzeć polisę, która wskazuje jednoznacznie, że obejmuje odpowiedzialność za zniszczenie w każdych okolicznościach. Maszyny napędzane przez ciągniki rolnicze oraz pozostałe (stacjonarne), można ponadto ubezpieczyć w ramach tzw. ubezpieczeń mienia ruchomego gospodarstwa rolnego.

Polisa Agrocasco, w porównaniu do „samochodowych” polis AC, jest stosunkowo tanią polisą. Jej koszt to ok. 0,6 - 1.5% w skali roku. Przy polisie AC stawki przekraczają 2%, a przecież wartość maszyn rolniczych bywa porównywalna z wartością luksusowych samochodów osobowych,  nierzadko je przekraczając. Ekspert rekomenduje przy tym zawarcie tych polis na cały okres 12-miesięcy.

- Pomimo tego, że w faktyczna praca w większości przypadków obejmuje okres 3-5 miesięcy w roku, – mówi Tomasz Witkowski - to trzeba pamiętać, że maszyna podczas postoju, w okresie nieużytkowania, może również ulec uszkodzeniu, np. spaleniu. – podkreśla.

Przykładów uzasadniających wykup całorocznego ubezpieczenia AGRO CASCO dla maszyn rolniczych nie brakuje np.:

 Przykład 1:

Rolnik po całym dniu prac polowych wjechał ciągnikiem do garażu i wyłączył silnik. Na skutek nie do końca rozpoznanej przyczyny pojazd zapalił się, niszcząc stojący obok samochód osobowy oraz uszkadzając poważnie budynek gospodarczy. Straty oszacowano na ponad 100 tysięcy złotych, a ciągnik oraz samochód osobowy nie posiadały polisy Auto Casco. Dogłębna analiza przypadku przez likwidatora szkody z Kancelarii Brokerskiej WTB, przyniosła rozwiązanie w postaci skutecznego uruchomienia polisy OC ciągnika, który należał do ojca rolnika, posiadającego odrębne gospodarstwo, zarejestrowane pod innym adresem.

Ubezpieczenie maszyn rolniczych - broker ubezpieczeniowy WTB

 Przykład 2:

Przypadek dużego przedsiębiorcy rolnego. Jeden z zaparkowanych ciągników zapalił się w godzinach nocnych, a od niego kilka innych maszyn. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej,  do której doszło w bezpośredniej bliskości zbiornika z paliwem. Żadna z maszyn nie posiadała ubezpieczenia AC, a straty oszacowano na ponad milion złotych. Analiza przypadku przez likwidatora szkody z Kancelarii Brokerskiej WTB, przyniosła skuteczne rozwiązanie problemu. Ustalono, że ciągniki stacjonowały na terenie firmy trzeciej, od której przedsiębiorca wynajmował teren. Walka sądowa była długa i trudna, ale ostatecznie udało się skutecznie wyegzekwować odszkodowanie.

 

Z doświadczenia eksperta wynika ponadto, że rolnicy bardzo często zapominają o ubezpieczeniu OC na pojazdy samobieżne, w tym ciągniki rolnicze. Część z nich czyni to świadomie zakładając, że i tak maszyny poruszają się wyłącznie po drogach niepublicznych oraz polach.

Ekspert przestrzega jednak, że wystarczy by kombajn przejeżdżał tylko z jednego pola na drugie, przez drogę publiczną, a już obowiązują go ogólne zasady, które mówią, że jeśli jesteś sprawcą kolizji/wypadku drogowego, jesteś odpowiedzialny za szkody poniesione przez osoby trzecie, zarówno w ich majątku, jak też uszczerbku na zdrowiu, czy utracie życia.

Sezon letni, a zwłaszcza żniw to okres, w którym warto raz jeszcze przemyśleć kwestię ubezpieczeń maszyn rolniczych. Dokonać przeglądu posiadanych polis „rolnych”, wznowień polis, poszerzyć ich zakres, lub zawrzeć nowe ubezpieczenia. Z pomocą rolnikom może przyjść Kancelaria Brokerska WTB, jeden z największych brokerów ubezpieczeniowych w Wielkopolsce, specjalizujący się m.in. w ubezpieczeniach rolniczych.

Kancelaria posiada doświadczonych specjalistów od tego typu ubezpieczeń oraz rozbudowany dział prawny, który specjalizuje się w likwidacji szkód rolnych - Za sprawą prawie 30 lat doświadczeń, w 95% skutecznie i szybko odzyskujemy dla naszych klientów pieniądze. – podsumowuje Tomasz Witkowski prezes zarządu Kancelarii Brokerskiej WTB

zobacz - UBEZPIECZENIA ROLNICZE  lub zadzwoń 533 614 420
Powyższe wypowiedzi znalazły się w artykule poświęconym ubezpieczeniom rolnym, który ukazał się w 2020 roku w lokalnym magazynie: Leszczyniak i został zaktualizowany w 2022 roku.

 

 

Kancelaria Brokerska WTB Sp. z o.o.
tel. kom. 606 11 88 00

wtb@wtb.com.pl

 

f